Jak prohledat fórum na titulky.com – 1. část

Kdo z vás už někdy zavítal na web titulky.com a používal tamní fórum, tak si zřejmě všiml, že vidíte pouze posledních x diskuzních vláken, ale kde je zbytek? Jak dohledám starší příspěvky, dostanu se k ním vůbec? Ano, pomůže nám Google. V dnešním návodu si ukážeme jak to provést a jak si hledání maximálně ulehčit, pokud používáme prohlížeč Google Chrome.

Na konkrétní diskuzní vlákno na webu se dostanete jenom v případě, že znáte jeho přesnou adresu, což je přeci jen dost nepraktické, naštěstí pro nás to však Google ví.
Možná vás napadne:

Jak to může Google vědět?

Zjednodušeně řečeno, Google, přesněji jeho roboti, doslova šmejdí po internetu a snaží se nalézt všechny dostupné weby, aby je vám pak mohl třeba nabídnout ve vyhledávání. Tím pádem ví také o veškerých diskuzích na onom webu. Stačí se jen správně zeptat. K tomu použijeme klasický vyhledávač a tzv. operátory pro vyhledávání.

Nebojte, není to nic komplikovaného a třeba zjistíte, že už teď je občas používáte. Vlastně si jimi akorát upřesňujeme vyhledávání. Jejich základní přehled najdete například v nápovědě Google vyhledávače. jestliže je zkombinujeme, pak můžeme pokládat dosti záludné dotazy :).

Ukázkový příklad

Řekněme, že začínáte titulkovat a nejste si moc jistí kvalitou po jazykové stránce a rádi byste tak nějakého korektora, který by vám titulky před zveřejněním zkontroloval. Shodou okolností jste nedávno na jednoho narazili. My teď potřebujeme onu nabídku korektora najít, abychom ho mohli kontaktovat.

Pokud by na webu existoval vyhledávač pro fórum, hledali bychom něco jako „korektura“. Použijeme tedy toto klíčové slovo.

První věc, na kterou se zaměříme je, že každé diskuzní vlákno na webu má stejný tvar adresy a toho můžeme krásně využít:

http://www.titulky.com/index.php?film=1&Prispevek={číslo příspěvku}

Díky tomu můžeme například použít tento vyhledávací řetězec:

site:titulky.com inurl:?film=1 {klíčové slovo}

Menší vysvětlení:

  • site:titulky.com – zobrazí pouze výsledky z dané domény, v našem případě tedy titulky.com
  • inurl:?film=1 – zobrazí pouze ty výsledky, kde adresa výsledku obsahuje hodnotu ?film=1
  • {klíčové slovo} – libovolný hledaný text, zde také můžeme kombinovat s dalšími operátory

Kombinací těchto příkazů tak získáme pouze výsledky z webu titulky.com odkazující na fórum, která obsahují dané klíčové slovo.
To je vlastně celá magie.

V našem případě bychom tedy hledali

site:titulky.com inurl:?film=1 korektura

A výsledek?

Není to skvělé? Hledanou nabídku jsme získali hned na 2. místě a jelikož umí vyhledávač skloňovat a používat synonyma, nemusíme si pamatovat přesné znění příspěvku

Není to skvělé? Hledanou nabídku jsme našli hned na 2. místě a jelikož umí vyhledávač skloňovat a používat synonyma, nemusíme si pamatovat přesné znění příspěvku

Tohle vše můžete používat v jakékoliv situaci a pro jakýkoliv web, kreativitě se meze nekladou.


Zítra můžete očekávat druhý díl, ve kterém si ukážeme jak celý tento proces v Google Chrome maximálně zjednodušit.

 

Johncze

Johncze

Překládám titulky, pluginy, weby. Programuji, čtu a tweetuju. Od každého kousek.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *