Jak napsat a přijímat smysluplnou kritiku

Kritika je potřebná a tvůrci by se jí neměli bránit, ale od uživatelů se jim často dostává kritiky, která vůbec ničemu a nikomu nepomůže. Jak by tedy kritika (speciálně u amatérských titulků) měla vypadat a co by měla obsahovat.

Nebojte se psát kritiku

Pokud máte něco na srdci, nebojte se to napsat, tvůrcům umožní posunout se dál, vychytat chyby, a celkově se zlepšit. Jen se snažte dodržet pár věcí, aby ona kritika byla přínosná (nejen pro něho ale i pro ostatní):

 • Neurážejte tvůrce – všechno se dá napsat slušně, navíc tím ničeho nedocílíte a uděláte ze sebe akorát vola.
 • Ujistěte se, že to má hlavu a patu.
 • Piště konkrétní věci – naprosto základní věc, kterou však mnoho lidí zřejmě nechápe. Vždycky ke všemu napište konkrétní příklady/ukázky. Vše je pak mnohem jasnější a pokud je kritika veřejná, ostatní alespoň hned vidí, o čem je řeč a mohou si udělat vlastní názor, případně reagovat. Navíc umožníte, aby  si autor danou věc opravil nebo se k ní vyjádřil, pokud má jiný názor na věc.
 • Kritika je i pozitivní – ač to tak ze slova kritika možná nevyzní, může být jednak negativní, tak i pozitivní, nebojte se tedy pozitivně kritizovat, autora tím zaručeně potěšíte a zároveň motivujete k další práci. Postačí i prosté děkuji.
 • Poděkujte – i když budete vypisovat chyby/upozorňovat na problémy, nezapomeňte poděkovat. Tvůrce s tím strávil obvykle spoustu hodin svého času a je to slušnost.
 • Je to k něčemu? – znovu si svou kritiku přečtěte a zvažte, zda to nějakým způsobem pomůže tvůrci nebo ostatním uživatelům. V opačném případě upravte nebo rovnou smažte.

 

Poděkujte, je to slušnost

 

Neobracejte se ke kritice zády

Stejně jako je dobré kritiku psát, je na opačné straně barikád zase dobré ji umět přijmout a poučit se z ní.

 • Poděkujte – jestliže si někdo dá práci napsat pár řádků k vaší práci a upozorní vás na chyby nebo jak něco zlepšit, sluší se mu za to poděkovat, je to slušnost.
 • Buďte slušní – pokud dostanete konkrétní rady, jak udělat něco lépe, myslí to dobře, nechtějí vás zesměšnit apod.
 • Vezměte si ji s srdci – neignorujte ji. Když bude pocházet od méně zkušených lidí/lidí mimo obor  a bude se vám zdát bezvýznamná, přesto se nad ní alespoň zamyslete. Mnohdy mohou mít pravdu, jelikož jde o jiný úhel pohledu. Pokud s něčím nesouhlasíte, napište vlastní názor.
 • Udělejte to – opravte vypsané chyby nebo na daná upozornění/rady myslete při další práci.
 • Odpovězte – dejte kritikovi a ostatním vědět, že jste danou věc opravili, nebo alespoň vzali na vědomí.

Kritika u titulků

Napište alespoň časové rozmezí, kde se problémový titulek nachází, nebo vypište znění daného titulku, ideálně pak číslo řádku titulku. Autor si pak daný řádek snadno a rychleji dohledá a tím spíše chybu opraví.

TIP
na titulky.com můžete kromě zanechání komentáře kontaktovat autora i přímo skrze e-mail, který často najdete v jeho profilu – ideální, pokud toho máte na srdci více.
Johncze

Johncze

Překládám titulky, pluginy, weby. Programuji, čtu a tweetuju. Od každého kousek.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *