Krade BSPlayer titulky?

Programů na přehrávání videí je mnoho a jeden z těch známějších je právě i BSPlayer, který sice hezky vypadá, je v češtině, má pěkné funkce, ale pro titulkáře skrývá jedno docela nemilé překvapení.

Řeč je o originální funkci přehrávače, který je tak zaměřený na titulky a komfort pro uživatele/konzumenta, že za vás bez vašeho vědomí a jakéhokoliv přičinění nahraje titulky na internet.

Děje se tak už dlouho (minimálně je to přes 4 roky starý nešvar) a podle screenshotu níže je vidět, že se tak děje i v poslední dostupné verzi. Hlavní problém je ten, že tato kontroverzní funkce je aktivní hned po instalaci a běžný uživatel, který se do nastavení většinou ani nepodívá, tak mnohdy ani neví, že se něco takového děje.

Defaultní nastavení v poslední verzi BSPlayer (2.69, sestavení 1078)

Defaultní nastavení v poslední verzi BSPlayer (2.69, sestavení 1078)

Jak to funguje

Titulky jsou nahrány jakmile je přehráno 80 % filmu.

Spolu s titulky se také odesílá:

 • Název souboru titulků
 • Název souboru filmu
 • FPS (snímkovací frekvence) filmu
 • Číslo filmu na IMDB je-li k dispozici

Více o tomto procesu je k nalezení na webu přehrávače, kde najdete i zdůvodnění, proč to dělají:

Online subtitles feature in BSPlayer allows you to get good subtitles without having to search for them on the subtitles web sites. But in order to get subtitles, someone has to upload them before that. So the more of BSPlayer’s users will choose to upload subtitles with BSPlayer, the more subtitles there will be available to the entire BSPlayer community. Even more, you can select to which subtitle providers you want upload subs to in Preferences.

Což je dost chatrné zdůvodnění, když je na internetu k dispozici celá řada titulkových serverů, které jsou veřejné dostupné, mají možnost vyhledávání a titulky lze z nich zdarma stáhnout.

Titulky se v základním nastavení objeví na této trojici webů:

 • opensubtitles.org
 • getsubtitle.com
 • bsplayer-subtitles.com (pouze katalog)

 

Automaticky nahrané titulky k filmu Let's Be Cops na webu <a href="http://www.opensubtitles.org/cs/subtitles/5875159/let-s-be-cops-cs">opensubtitles.org</a>

Automaticky nahrané titulky k filmu Let’s Be Cops na webu opensubtitles.org

Je to vůbec problém?

Může a nemusí.
Na jednu stranu může být překladatel rád, že se jeho tvorba šíří dál, k širšímu okruhu uživatelů, a jelikož jsou titulky nahrávány v nezměněné podobě, bude v nich i nadále uveden jako autor. Navíc si člověk může toto chování v nastavení aplikace vypnout. Všichni tak mohou být spokojení.

Nicméně co když pouze kontrolujete rozdělaný překlad a na web se tak v předstihu dostane nefinální překlad? To samé platí třeba i o korektorovi. A jistě by se dalo vymyslet několik dalších případů.
Program vám totiž nahrání titulků nikterak neohlásí a při běžném používání počítače tuto činnost nemáte jak zjistit. Navíc jak už bylo zmíněno dříve, je tato funkce zapnuta již v základu, čili zůstane nadále zapnuta u drtivé většiny instalací.
Překladatel tak ještě rychleji ztrácí kontrolu, kde všude se titulky povalují (ačkoliv tuto kontrolu svým způsobem ztrácí po nahrání titulků kamkoliv na internet).

Alternativy

Jelikož s tím nikdo nic nenaděláme, můžeme maximálně šířit jakousi osvětu a třeba doporučit jiný přehrávač.
Jedny z nejpoužívanějších a ověřených jsou například:

 1. GOM Player
 2. KMPlayer
 3. VLC Media Player

Váš názor

Jak toto chování vnímáte vy? Vadí vám nebo v tom nevidíte problém? Podělte se s námi v komentářích.

Johncze

Johncze

Překládám titulky, pluginy, weby. Programuji, čtu a tweetuju. Od každého kousek.

1 Response

 1. Profilový obrázek Pitbull napsal:

  Aj tak je najlepsi PotPlayer :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *